nadační fondMinifestival filmů o životě – 26. – 28. září 2014

O víkendu 26. – 28. září 2014 se ve Zlíně uskutečnil Minifestival filmů o životě. Celkem tří filmových projekcí se zúčastnilo přes 450 lidí. Zhlédli španělský dokument Poslední vrchol, romantické drama o manželství V jednom ohni a český dokument o tragédii Romů na Slovensku Všetky moje deti. Na všechny tři projekce byl volný vstup. Akci pořádal nadační fond CREDO – CZ pod záštitou náměstka primátora města Zlína Mgr. Miroslava Kašného.
Krátké zhodnocení akce si můžete přečíst v pokračování tohoto článku.

V pátek se na španělský dokument Poslední vrchol přišlo podívat 130 lidí. Kvůli chladu proběhlo promítání v kostele. Snímek o knězi, který měl velmi rád hory, zaujal mladé i starší diváky.

V sobotu byl kromě promítání filmu V jednom ohni připraven romantický program. Manželé, kteří přišli v páru, dostali na přivítanou dárek v podobě svíce, která symbolizuje jednotu. Americké drama o hasiči Calebovi a záchranném plánu pro jeho manželství, zhlédlo 170 lidí. Se zaujetím sledovali boj dvou mladých lidí, kteří se rozhodli pro záchranu svého vztahu. „Bylo to krásné. Moc pěkný film o manželství, který popisuje realitu vztahů dnešní doby,“ uvádí jedna z návštěvnic festivalu Zdenka Urubová, která přišla společně se svým mužem. „Opět jsme si potvrdili, že i když je to někdy velmi těžké, máme mít na paměti slova z filmu, že partner se v ohni neopouští,“ dodává spokojeně. Pro návštěvníky byla kromě dárku připravena horká čokoláda, čaj a drobné občerstvení. Na místě si mohli také zakoupit knihy s tématikou vztahů a manželství. Na konci si v párech na důkaz jednoty zapálili společnou svíci.

V neděli uzavřel třídenní festival dokumentární snímek Všetky moje deti režiséra Ladislava Kaboše. Zúčastnilo se 140 lidí. Film zachycuje humanitární tragédii Romů na Slovensku, kteří žijí v chudých osadách na pokraji společnosti. Slovenský kněz P. Marián Kuffa se jim snaží pomoci tím, že jim ukazuje, jak mohou milovat druhé. Zároveň je učí pracovat a vážit si věcí.

Plakát z této akce si můžete stáhnout zde.

Děkujeme všem, kteří se prvního ročníku minifestivalu filmů zúčastnili a budeme se těšit na setkání při našich dalších akcích.