nadační fondLidé na Zlínsku projevili ohromnou solidaritu

Nadační fond CREDO CZ uspořádal v sobotu humanitární sbírku pro potřebné lidi v romské osadě na východním Slovensku a Zakarpatské Ukrajině. Po celý den přinášeli lidé do malého sálu při kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích deky, dětské oblečení, toaletní a hygienické potřeby, zdravotnický materiál a trvanlivé potraviny. Podařilo se naplnit neuvěřitelných šedesát pět banánových krabic a třicet pytlů, pro které si v úterý odpoledne přijede ředitel neziskové organizace a kněz z Ukrajiny.

„Nečekali jsme, že se podaří naplnit všechny připravené krabice. Ale nakonec jsme ještě v sobotu objížděli prodejny, abychom přinesené věci měli do čeho ukládat,“ uvádí koordinátorka sbírky Markéta Piknová z nadačního fondu CREDO-CZ. Přinesené věci pomohou lidem, kteří se nacházejí v těžké životní situaci a hmotné bídě. Část sbírky poputuje na Zakarpatskou Ukrajinu, část na východní Slovensko.


Na Ukrajině jsou rodiny rozděleny a ohroženy válečným konfliktem. Na východním Slovensku, tři hodiny jízdy autem od Zlína, žijí komunity Romů v nepředstavitelných životních podmínkách v chatrčích plných krys. Rodiny s malými dětmi spí v zimě na zemi na matracích v jedné místnosti, oblečeni do zimních bund. Romská osada poblíž města Popradu má štěstí, že se nachází v blízkosti vesnice Žákovce, kde působí farář Marián Kuffa. Ten začal osadu navštěvovat a pomáhá Romům v jejich nelehké situaci. Snaží se je motivovat ke společné práci, aby si nezáviděli a vzájemně si pomáhali.
„Nadační fond CREDO CZ podpoří tyto misijní projekty finanční částkou 1000 €. Jsme rádi, že se lidé do sbírky zapojili a jsou solidární s chudými,“ uzavírá Markéta Piknová.
V listopadu pořádá nadační fond CREDO-CZ ve Zlíně další velkou akci – celodenní setkání s knězem P. Peterem Krenickým, který působí již přes dvacet let na Ukrajině. Přijede přímo z centra bídy, aby všem zájemcům přiblížil, jak to na Ukrajině v současné době opravdu vypadá. Setkání se uskuteční 15. listopadu ve zlínském kongresovém centru.

Bližší informace:
Markéta Piknová
CREDO-CZ nadační fond
Tel: 606 715 994
www.credonadacnifond.cz